<<قلعه>> رزه ( یادگار حکومت صفوی )

روستای قلعه رزه از توابع بخش الوار گرمسیری می باشد که در فاصله 46 کیلومتری شهرستان اندیمشک قرار دارد که جاده ارتباطی اندیمشک – خرم آباد از کنار آن می گذرد ، این روستا از جمله روستا های تاریخی بخش الوار گرمسیری بحساب می آید که نماد آن «قلعه »  آن می باشد.

« قلعه » رزه از جمله قلعه های تاریخی استان خوزستان می باشد که منزلگاه کاروانیان جاده خرم آباد  به اندیمشک بوده است ، بنای قلعه بر روی تپه سنگی نهاده شده است که سراسر دیوار جنوبی آن به دره با عمق زیاد مشرف است و بلندی دیوار های آن در بعضی قسمتها به 8 متر نیز می رسد .

این قلعه دارای پلان چهار گوش ومستطیل شکل  است و در جهت شرقی به غربی  و از نوع چهار ایوانی می باشد این قلعه دارای 14 اتاق مسکونی که در داخل هر اتاق 4 طاقچه می باشد که تمام اتاقها باهم مرتبط هستند مصالح بکار رفته در این بنا از سنگ ، گچ و ساروج است .

این قلعه  از بناهای دوره صفوی می باشد که  توسط شخصی بنام حسین خان ، والی پشت کوه در سال 1008 هجری ساخته شده است .

این قلعه به هنگام تصرف لرستان به دست قوای نظامی رضا شاه اهمیت  فراوانی داشته و یکی از قرارگاه های مهم جهت جلوگیری از شورش و یاغیگری و غارت بشمار می رفته است .

ابوعبدالله محمد بن احمد مقدسی (336-380 ه.ق.) که 1100 سال پیش می زیسته، مسیر «خرم آباد» تا «اندیمشک» را چنین بیان می کند‌: «از سابرخواس یک مرحله، سپس تا کرکویش یک مرحله، سپس تا خان یک مرحله، سپس تا رزمان یک مرحله، سپس تا لوریک مرحله است.» (احسن التقاسیم فی معرفه الاقالیم، 600-601).

سابرخواس/ شابرخاست/ شاپور خواست همان خرم آباد کنونی و لوریا بلاد اللوریا صحرای لوریا اللور یا اللریه همان اندیمشک فعلی. شهر ساسانی رزمانان در منطقه ای که امروز به آن قلعه رزه می گویند، واقع شده است. (قلعه رزه یک بنای صفوی در یک شهر ساسانی، 17-21).

(جا دارد در همین جا از اداره میراث فرهنگی شهرستان اندیمشک خواهش کنیم که مراقبتهای بیشتری از این بنای تاریخی داشته باشند که به مرور زمان قسمتهایی از آن ریخته و باقی آن نیز در حال ریختن می باشد. )

/ 1 نظر / 59 بازدید
مهدی

درمورد چول هول هم بنویس