بیدروبه از روستا تا شهری شدن

مدتی است که زمزمه هایی برای تغییرروستای بیدروبه به شهربیدروبه به گوش می رسد ما هم لازم دانستیم در همین جا از تمام کسانی که برای پیشرفت این منطقه قدم بر می دارند تشکری کرده باشیم و همچنین به چند نکته در مورد کمبودها و نیازهایی که در سالهای اخیر به آنها کمتر توجه شده و در میان مشکلات مردم گم شده بود اشاره ای داشته باشیم

امروزه بودن بانک در یک شهر یا روستا بسته به موقعیت و جمعیت آن از نیازهای اولیه و امکاناتی هست که باید مسئولین آن منطقه برای سهولت کار مردم به فکر آن باشند. دیگر نمیتوان داشتن آب برق و گاز و همچنین اینترنت و خدمات بانکی را امکاناتی دانست که از طرف دولت و مسئولین به یک منطقه داده شده بلکه از ضروریات و نیاز اولیه زندگی می باشند .

نمای پشت کانون امام جعفر صادق( ضلع شرقی بیدروبه)

شاید اگر 30 سال پیش جایی آب یا برق هم نداشت مردم می توانستند به راحتی با این مشکل کنار بیایند اما حال که در دوره ای هستیم که دنیا از هر لحاظ رو به یشرفت است نداشتن این گونه موارد می تواند انسان را در سکون و عدم حرکت به جلو نگه دارد. در روزگاری که سرعت تغیرات به ثانیه رسیده است و حرکت به سوی آینده ای بهتر با سرعت بالا در حال تغییر است چرا ما باید همچنان سیلندر گاز بر دوش در خیابانها به دنبال گاز باشیم و این در حالی است که ما در استانی زندگی می کنیم که سه میلیون بشکه نفت از چهار میلیون بشکه نفت تولیدی کشور را در خود جای داده است ، در همین بخش الوار خودمان تنها از یک چاه آن روزانه دوازده هزار بشکه نفت استخراج می شود(مجموعه چاه های قلعه نار) گازی که از منطقه ما تولید می شود و لوله های آن از زیرزمین های کشاورزی و خانه های ما می گذرد تا جای دیگری را گرما بخشد آیا واقعاً این حق ماست؟

آیا ما هنوز جزء آن روستاهایی نیستیم که یکی از مسئولین استانی گفتند در هر دو دقیقه یک روستا از روستاهای استان گاز دار می شوند ....

روستای بیدروبه با داشتن بیش از3 هزار نفر جمعیت و تقریبا 800 خانوار هنوز از داشن این نعمت محروم است.

اما تنها گاز نیست که مردم این روستا از داشتن آن محروم هستند، بانک صادرات بیدروبه که تقریبا 10 ماه پیش تعطیل و بطور کامل کلیه وسایل آن را به اندیمشک انتقال دادند تنها بانک این روستا و بخش الوار گرمسیری بود که متاسفانه بعد از آن..........جمع آوری شد و تمام حسابهای این بانک به اندیمشک انتقال یافت که متاسفانه مردم این روستا و بخش الوار گرمسیری برای انجام پیش پا افتاده ترین کارهای بانکی یعنی پرداخت قبوض باید چیزی در حدود پنج هزار تومان برای رفت و برگشت و همچنین چیزی در حدود سه ساعت از وقت خود را تلف کنند واین در حالی است که درتمام دنیا این کارها از طریق رایانه و دنیای مجازی و بدون کمترین هزینه و اتلاف وقت انجام می شود.

نمای شرقی بیدروبه

مورد سوم نداشتن اینترنت پر سرعت  در این روستا که بزرگترین روستای بخش الوار گرمسیری می باشد برای دانشجویان و دانش آموزان و همچنین کاربرانی که بصورت آزاد از اینترنت استفاده می کنند .

اینترنتی که می بایست خیلی پیشتر از اینها مسئولین و شوراهای بخش و این روستا به فکر آن می بودند تقریبا ده یا دوازده سال پیش تلفن به این روستا کشیده شده و می توانستند در طول تمام این سالها از طریق کابل تلفن برای اینترنت پرسرعت ADSL اقدام کنند و این در حالی است که حدود پنج سال پیش نیز فیبر نوری مخابرات دقیقا از وسط روستا گذشت اما تنها چیزی که به فکر آن نبودند استفاده از این موقعیت بود، تنها به فکر آن بودند که جلوی کار کردن آن را بگیرند تا پول زمین هایی که این خط از آنها می گذرد را از شرکت مخابرات بگیرند.

این تنها گوشه ای از ضعف و عدم داشتن نیاز های اولیه زندگی در این بخش هست که ما را از داشتن آن محروم کرده اند اما هنوز حرفهای بسیاری برای گفتن داریم که در همین وبلاگ و در روزهای آتی به آن خواهیم پرداخت.

ادامه دارد....

/ 1 نظر / 29 بازدید
کورش کبیر

واقعاً چرا باید اینگونه باشه