دل سردی مردم از مسئولین و پروژ های در دست

اجرای طرح های عمرانی و صنعتی یکی از عوامل رشد و توسعه هرکشور محسوب میشود. در اکثر کشورهای دنیا نسبت بودجه های عمرانی به بودجه کل کشور رقم قابل توجهی است و در کشورهای در حال توسعه که کشور ما نیز جزء این دسته می باشد روند رشد و توسعه کشور نیازمند ایجاد بسترها و زیرساخت های کلانی است که شدیداً سرمایه بر می باشند به همین دلیل استفاده بهینه از منابع در اجرای پروژه ها اهمیت زیادی می یابد .

تجزیه و تحلیل  طرح ها منجر به شناخت دقیق آنها می شود و لازمه هر طرحی یک برنامه ریزی جامع میباشد. یکی از مشکلاتی که در چند دهه اخیر در کشورمان به امری عادی تبدیل شده است ، تاخیر در تکمیل  و راه اندازی  پروژهای عمرانی  است . در کشور ما مسئله تاخیر در زمان طراحی، تامین و اجراء و اتمام پروژه هاست . تاجایی که در بسیاری از این پروژ ه ها، این تاخیرات به حدی است که با لحاظ نمودن میزان تورم ، بحث توجیه اقتصادی آنها را زیر پرسش برده و در عمل انجام پروژه از منظر مسائل اقتصادی فایده ای برای دستگاه های سرمایه گذار ندارد و صرفاً به اتمام رساندن پروژه های ناتمام ، هدف دستگاه ها گردیده است که این مسئله خسارات مشهود زیادی را به همراه دارد و البته سنگین تر از آن، خساراتی است که در نگاه و بررسی های اولیه نامشهود باقی می ماند و براثر مرور زمان خودنمایی میکند . 

تاخیر در اجرای پروژه های عمرانی موجب راکد ماندن سرمایه و به تعویق افتادن بازگشت سرمایه ، افزایش هزینه های جاری پروژه ، کاهش قدرت خرید بودجه پروژه به علت افزایش نرخ تورم ، معطل ماندن منابع و عدم بکارگیری آن در سایر پروژه ها ، از دست رفتن موضوعیت پروژه های وابسته به زمان و اختلاف طرف های درگیر در پروژه بدلیل تحمل هزینه های مازاد و نارضایتی مردم ، مشتریان و ذینفعان میگردد،که عوامل مختلفی را می توان برای این مسائل برشمرد متاسفانه در کشورمان اکثر پروژه ها با وجود داشتن مشاور، نظارت کارفرما و پیمانکار بعنوان مجری با تنگناها و نارسایی ها یی از قبیل افزایش هزینه ، تاخیر در اجرا و دیگر مسائل جانبی مواجه شده اند . و این امر باعث سنگین شدن گردش کار و دربعضی موارد به توقف پروژه منجر گردیده است .

محققان این علل را به دو دسته عوامل موجه و غیر موجه تقسیم کرده اند . عوامل موجه بیشتر از نوع عوامل طبیعی هستند که احتمالاً قابلیت پیش بینی اندکی دارند. با این حال عوامل غیر موجه معمولاً ناشی از ساختار یا ضعف های مدیریتی و اجرایی می باشند . در این مورد نتایج تحقیقات نشان میدهد که عوامل تاخیر در کشورهای پیشرفته معمولاً از نوع موجه و در کشورهای در حال توسعه  عموماً از نوع غیر موجه می باشند

موفقیت یک پروژه به میزان زیادی به تعریف و پیاده سازی سیستم مدیریت پروژه مناسب و اثربخش آن وابسته است واز جمله اصلی ترین وظایف یک مدیر پروژه مدیریت هزینه در دوران ساخت می باشد. اتمام بموقع و با هزینه پیش بینی شده هر پروژه از جمله معیارهای اصلی موفقیت آن محسوب میشود و عدم اتمام به موقع و با هزینه پیش بینی شده باعث برآورده نشدن خواسته های کارفرما و اهداف پروژه میگردد،

اما بحث کلی را به کارشناسان مربوطه واگذار کرده و به حول محور پروژهای در دست احداث و یا نیمه کاره در سطح شهرستان و بخش الوار گرمسیری بپردازیم که تعداد زیادی از جوانان بیکار این شهرستان و خانواده های آنان چشم به راه بهره برداری از این پروژه ها جهت اشتغال در آنها هستند.

اما متاسفانه چند سالی هست که طرح عمرانی خوب و با کیفیت و بازدهی بالا در سطح شهرستان اجرا نشده و اگر هم شده در حد طرح و مرحله کلنگ زنی باقی مانده اند و سایر زیرساخت ها برای بهره برداری و استفاده از بازدهی آنها انجام نشده است.

طرح های زیادی که مردم کاملاً از آنها قطع امید کرده و از نظر اقتصادی نیز هیچ گونه توجیحی ندارند و تنها به شعارهای انتخاباتی برای عده ای بدل شده اند تا بتوانند از این وضعیت نابسامان به سامانی برسند.

شاید بتوان یکی از عوامل توقف و یا پیشرفت کند این پروژه ها را اوضاع اقتصادی و تحریم های بین المللی علیه کشور دانست اما مطمئناً دلیل اصلی تنها این نبوده و می توان به عدم همکاری مسئولین استان و شهرستان و همچنین سوء مدیریت پروژه ها نسبت داد. 

در نگاهی اجمالی به این طرح ها که بعضی در حد اسم و طرح و بعضی نیمه کاره یا راکد مانده اند می توان عدم نظارت دقیق دستگاه های نظارتی و همچنین حمایت مالی و معنوی از کارفرمایان از طرف مسئولین شهرستان و عدم حمایت مالی پیمانکاران توسط کارفرمایان دانست.

تا آن زمان که طرح های عمرانی با چاشنی سیاسی و تبلیغاتی کلنگ زنی و شروع می شوند نمی توان به امید بهره برداری آنها نشست، چون آنگاه که نیازهای سیاسی افراد از این گونه طرح ها مرتفع شد و به سرانجام رسید بدون پیگیری و نظارت، آن را به امان خدا رها کرده و دیگر ساخت و بهره برداری عمومی برای این طرح ها دیگر مورد نظر نخواهد بود و زمان و هزینه انجام شده در این طرح ها حدر رفته و اراده عمومی نیز فاقد قدرت پیگیری آنها خواهد بود.

حال با توجه به طرح های در دست اقدام در بخش الوار گرمسیری مانند( کارخانه سیمان، آزاد راه پل زال- اندیمشک، گاز رسانی شهر بیدروبه و روستا های اطراف، بیمارستان بیدروبه، فنی و حرفه ای بیدروبه، ورزشگاه و زمین چمن شهید احمد قلاوند بیدروبه و چند طرح دیگر که در دست اقدام هستند مسئولین همت کنند و با نظارت دقیق تر و حمایت از کارفرمایان جهت هر چه بهتر و سریعتر به بهره برداری رسیدن این طرح ها اقدام لازم را به عمل آورند، امید است که در دولت تدبیر و امید هم اینگونه طرح ها با تدبیر و مدیریت به جلو پیش برود و هم بتواند امید به حسن انجام کار را در مردم زنده کند چیزی که سالهاست در دل مردم ما از بین رفته است.

 

 

/ 0 نظر / 54 بازدید