بررسی وضعیت بهداشت و خدمات درمانی در بیدروبه

 

در آخرین مصاحبه ای که تلویزیون رسمی کشور با وزیران دولت داشت و برنامه و کارهای انجام شده خود را در طول دولت نهم و با رو به پایان بودن دولت دهم ارائه می کردند وزیر بهداشت هم اظهار داشتند که با وجود کمبود وقت لازم( با توجه به انتصاب ایشان در مدت شش ماه) اما این نوید را به مردم کشور می دهم که وزارت بهداشت و درمان و آموزش پزشکی تمام شرایط لازم را برای ارائه خدمات به مردم را دارد و در دولت آینده هیچگونه نواقصی از نظر امکانات نخواهیم داشت.

اما اگر آمار و ارقام وزیر بهداشت را در همین شهر کوچک خودمان مقایسه کنیم  می بینیم که یا ما اشتباه     می کنیم یا آمار اشتباهی و ناصحیح به وی داده اند.

در حال حاضر با توجه به جمعیت کنونی بیدروبه ( 2731 نفر یعنی 627 خانوار)  و حومه آن که روی هم رفته تبدیل به شهر شده است تا کنون تنها یک بهداشت محلی با سه نفر کادر با مدرک دیپلم و فاقد هر گونه آموزش پزشکی هستند.

 اما بعد از سالها که درمانگاه بیدروبه را برای عموم بخش الوار گرمسیری و بیدروبه افتتاح کرده اند، یک پزشک عمومی از ساعت 9 صبح تا 13 ظهر و از شنبه تا چهار شنبه حضور دارد که متاسفانه داروخانه آن نیز بیشتر اوقات از نظر دارویی پاسخگوی بیماران نیست و حتی فاقد واحدی بنام تزریقات می باشد که در صورت لزوم کار مردم را راه بیندازد.

اما مشکل اصلی این مردم اتفاقات اضطراری و اورژانسی هست که در ساعات بعد از وقت اداری و در روزهای غیر از کار درمانگاه و حتی در حال کار درمانگاه اتفاق می افتد که متاسفانه به دلیل نداشتن اورژانس یا همان خدمات پزشکی اضطراری 115 برای مردم خیلی تلخ تمام می شود تا این مسیر 40 کیلو متری تا اندیمشک یعنی نزدیک ترین بیمارستان را طی کنند.

اما اورژانس بیدروبه نیز که شاید برای این کار در اینجا اسکان داده شده است و با حداقل دو نیروی کادر آموزش دیده همه روزه حضور دارند حوضه وظایف خود را تنها به اتفاقات جاده ای می دانند و حاضر نیستند کوچکترین خدماتی به مردم عادی داشته باشند که خود شخصاً شاهد این نوع برخورد بوده ام.

حال آیا نیاز به یک پرسنل با آموزش کامل و امکانات لازم جهت شیفت عصر و شب برای بیدروبه لازم و ضروری نیست ؟

نکته دیگر که قابل ذکر و قابل پیگیری از طرف شورای زحمت کش هست وضعیت فاضلاب و نخاله های ساختمانی و نظافت خیابانها است که متاسفانه تا کنون هیچ گونه اقدامی برای آن صورت نگرفته است و هرکس به خودش اجازه می دهد نمای ظاهری خیابان را با انداختن نخاله یا کندن آسفالت بدون اجازه از ادارات مربوطه و هماهنگی های لازم تخریب کند.

بعد از آن اقدامات،که برای گاز کشی شهر انجام شد و در مطالب گذشته نیز اشاره شد متاسفانه خیابانها با همان خاک و چاله های حفر شده به حال خود رها شده و کسی نیز پاسخگوی این دغده مردم نیست و با این کار فاضلاب نیز راه خود را به داخل خانه ها کج کرده است و این در صورتی هست که در همین درمانگاه کوچک و کم امکانات که واحد ضروری بنام تزریقات ندارد، واحدی به نام بهداشت محیط و با کادر مجزا تشکیل شده است.

 حال ما فرض بر مشغله زیاد شوراها، دهیار و ... که وقت رسیدگی به این مورد را نداشته اند(چیزی که تاکنون نمایان هست) اما این واحد با چه هدفی طراحی و گمارده شده است و حوضه وظایف وی چه می باشد.

در صحبتی که با همین مسئول بهداشت محیط بیدروبه و بخش الوار خانم مولایی داشته ام اظهار داشتند که باید مردم شخصاً و حضوری مراجعه و شکایت خود را از هر نوع (مثلاً همسایه خود به دلیل عدم رعایت نکات بهداشتی) اعلام کنند تا ما نیز به صورت کتبی و نامه نگاری پیگیری کنیم و این در حالی است که خود وی تاکنون در خیابانها و منطقه نگشته تا مشکلات را با چشم خود ببیند و اقدامات لازم را بعمل آورد و گویا وظایف واحد بهداشت محیط بیدروبه و قوه قضایه و نیروی انتظامی مشترک است. اما نکته اینجاست با توجه به جو منطقه و قومی و طایفه ای و همسایه گری هیچ شخصی حاضر به شکایت از همسایه خود نیست و خودبخود این فرض از بین می رود و نیاز دارد که مسئولین بهداشت شهر یا به پرسنل اعزامی خود در این سمت آموزش های لازم را داده و خوب توجیح شوند یا به گونه ای دیگر بررسی کنند.

حال با توجه به نقاط ضعف و کمبودهای اندکی که اینجانب بیان کردم مطلبد که شورا و شهردار جدید و همچنین مسئولین شهرستان جهت مرتفع کردن آن اقدام نمایند تا دیگر بار دوستان ما در قسمت نظرات برای ما پیام نگذارند که زحمات شوراها و دهیار قدیم و مسئولین شهرستان را زیر سوال می بریم و سیاه نمایی می کنیم.

/ 3 نظر / 27 بازدید
گلشن قدیم

سلام مثل همیشه موضوع خیلی خوبی رو انتخاب کردید

خ.بهاروند

با سلام مشکلات حل نمیشن هیچ کس تو این منطقه نمیخواد که آدم مفیدی باشه .البته لیاقت این مردم هم شاید همین وضعیت باشه تنها خانم مولایی نیست که باید جوابگو باشه همه اونایی که این مردم انتخابشون کردند و به قول خود شما انتخابشون به حق بوده کجان؟اونا که بزرگ شده این منطقه ان تو کوچه پس کوچه های بیدروبه قدم زدن اونا کجان؟برادر عزیز لطفا دقت کن که حوزه اس نه حوضه.مانا باشید

رویا

گم شو بی سواد